четвъртък, 8 февруари 2018 г.

Ревю ,,Скарлет"-Мариса Мейър

2: Скарлет,,Това не е историята, която си спомняте. Но е тази, която няма да забравите.
Бабата на Скарлет Беноа е изчезнала преди 2 седмици. Полицията е приключила със случая. Отвлечена ли е? Хората от селото вярват, че е избягала... все пак винаги е била малко откачена. Оказва се, че има много неща, които Скарлет не знае за баба си, включително за смъртната опасност, в която е живяла цял живот.
Въпреки това тя е всичко за Скарлет - от нея момичето е научило как да сади домати, как се управлява космически кораб и как да се наслаждава на живота.
Сега, единственият човек, към когото Скарлет може да се обърне за помощ, е Вълк, мистериозен уличен боец, който я изнервя и очарова едновременно. Но дали може да му има доверие?
Докато Скарлет и Вълк разкриват мистерия след мистерия, двамата се натъкват на Синдер. Тя е избягала от затвора и е най-търсеният човек (или киборг в нейния случай) на Федерацията. Това, което никой от двете не подозира, е, че дълбоко пазена тайна ги свързва от отдавна забравено минало. Заедно те ще трябва да се изправят срещу злата кралица Левана. А тя няма да се спре пред нищо, за да направи принц Кай свой съпруг, свой крал и вечен затворник.,,

     Такааа... Бях малко скептично настроена към втората книга, защото първата ме грабна толкова много и толкова ми хареса, че не вярвах, че втората може да я стигне, а още повече-да я надмине. За жалост се оказах права. Не ме разбирайте погрешно, книгата беше невероятна, но в сравнение с първата останах малко разочарована. Забелязала съм, че принципно не се разбирам особено с вторите книги от поредиците. Сякаш винаги са най-слабата част от поредицата, но без повече празни приказки- да преминем нататък.

     Първо ще споделя някои от нещата, които не ми допаднаха. За мен като читател беше адски дразнещо, че Каи стана Кай, андроидът така и не разбрах дали е Нанси или Наинси, а най-лошото от всичко беше ,,Ню Бейджин,,. Не знам откъде идва проблемът, но аз не можех да се насладя на книгата, докато ги имаше тези неточности. Наистина смятам, че трябваше или да започнат с ,,Ню Бейджин", или да го оставят ,,Нов Пекин", но не биваше да допускат тази грешка, която най-вероятно е направила впечатление и на другите читатели.

     ,,Не само Синдер беше в състояние да жертва себе си за нещо по-голямо."

    Скарлет е главният женски образ, както може да се разбере и от заглавието. Тя е борбена, смела, цапната в устата личност, която е готова на всичко, за да спаси своята баба. Хареса ми решителността и силата, които прояви, а човечността и любовта, които показа към едно същество, смятано за чудовище, определено ме впечатлиха. Проследяването на развитието й в останалите книги я превърна в много по-интересен и реалистичен герой, поне за мен. Честно казано не успя да ме завладее, както го направи Синдер, но беше изключително приятно пътешествието ми с нея.

Резултат с изображение за скарлет мариса мейър

   Вълка е може би най-странният мъжки образ, който някога съм срещала. При него интересното беше да се проследи какъв е в действителност и как действа манипулацията на мозъка му. Това, че са го променили като малък и са го отделили от семейството му, не му пречеше да мисли за тях с добро и да ги защитава по свой собствен начин. Борбата с животинските му инстинктите и с човешките му чувства разкрива пред читателя един нов необятен свят на генното инженерство, което ,макар и жестоко, е любопитно за проследяване. Много ми допаднаха моментите, в които Вълка се опитваше да защити Скарлет и дори беше готов да избяга с нея, за да я предпази, макар и да знаеше, че това ще му коства много.


         ,, Мисля, че осъзнах, че по-скоро бих умрял, защото съм предал тях, отколкото да живея, защото съм предал теб!"

    Частите, в които участваха Синдер и Каи, за мен бяха едни от най-интересните и чакани моменти от цялата книга. Фактът, че Каи не спираше да мисли за Синдер като за обикновен човек, а в същото време и се опитваше да се бори със силните си чувства към нея, беше най-милото и романтично нещо в тази книга и аз определено се наслаждавах на тези моменти. Вътрешната му борба между това, което мисли, и това, което трябва да прави, е представена по един познат, но и обичан начин, който много ми хареса.

  Друго, което ме впечатли беше, че за един кратък момент ние успяхме да вникнем в главата на  Левана и да се зачудим какво я е накарало да предприеме всички тези действия, а не да я смятаме за поредния лош герой, който е даден просто, за да има история.

 Книгата ми допадна, историята беше увлекателна и запомняща се, както авторката ни обещава, и само заради малките детайли, които не ми харесаха, давам на книгата 4.5 от 5 звезди. А вие четете повече, вярвайте повече, сънувайте повече и обичайте повече, защото книгите ни учат точно на това.
                                                           
                                    Кюпи 


петък, 2 февруари 2018 г.

Книжни цели и предизвикателство за 2018

Здравейте, този път реших да направя нещо малко по различно. Взех идеята от блога на Сю-http://queenoflunaelibri.blogspot.bg/2017/01/2017.html?m=1 Поста е стар, но въпреки това реших, че може и аз да го изпробвам.
Да започнем с това, че тази година предизвикателството ми в goodreads е доста по-скормно, заради малкото свободно време покрай изпитите. Книгите, които си поставих за цел да прочета са 40.  Също така ще се опитам да намирам време и за повече постове в блога, защото отдавна не бях качвала нищо. Следващото, което искам да направя през тази година е да прочета повече книги извън жанровата си зона на комфорт. Кой знае, може и да намеря нов любим стил?
Това са основните ми книжни цели тази година, а сега искам да ви покажа предизвикателството, което отправям към себе си. Накратко - ще изброя няколко категории, които ще включват различни неща, а идеята е да прочета поне по една книга от всяка категория. Мисля да си поставя 10 точки, по които да избирам книгите си, а те са:
1. Книга, която искам да прочета от много време, но никога не стигам до нея
2. Книга, чието заглавие е само от една дума
3. Книга с лилава корица
4. Книга от жанра ,,поезия"
5. Книга, която се води класика
6. Книга, която така и не съм прочела от училищния списък
7. Книга, влизаща в жанра трилър/криминална
8. Книга, спечелила награди
9. Книга, която всички харесват
10. Книга, в която се разказва за писма

Това са моите книжни цели и предизвикателства за годината. Надявам се да ги изпълня и да ви покажа за кой жанр, коя книга съм избрала. А вие четете повече, вярвайте повече, сънувайте повече и обичайте повече, защото книгите ни учат точно на това 😘